W tym tygodniu na łamach RiP debiutuje cykl znany z witryny RetroKultura. Dziś poruszymy temat retro marketingu, czyli jak to robią u nas i w USA na przykładzie CPNu, Wallmartu, Poloneza, Jeepa Willysa oraz Toyoty. Na koniec ciekawe strony o podróżach po świecie Dużym Fiatem, Volvo i motocyklem BMW. Miłej lektury! RetroKultura
Część z Was pewnie kojarzy, że na długo przed RiP prowadziłem stronę RetroKultura. Dziś Retro kończy formalnie swoją działalność a cała moja aktywność w sieci ograniczy się do niniejszej witryny, fanpage’a na Facebooku i konta na Instagramie. Moja intencja jest taka, żeby zmian jako takich nie było. Chodzi o to, żebym wrzucał tworzone przez siebie treści pod jeden adres, a nie dwa jak to miało miejsce do tej pory.
Żeby nie powielać treści, odsyłam do ostatniego wpisu na Retro na ten temat.
A teraz już przechodzimy do pierwszego na RiP PrzegląduRK:
Retro Marketing
Moda na „retro” nie ustaje. Wydaje się, że po pierwszej gorącej fali przyszedł czas na okrzepnięcie tego trendu i sukcesywnego eksploatowanie jego potencjału. W efekcie nostalgia stała się chętnie wykorzystywanym narzędziem w marketingu.
W Polsce zaowocowało to reaktywacją stacji paliw pod marką CPN i Petrochemia Płock. I tak, powstała jedna stacja CPN i jedna PP. I pewnie tyle wystarczy na początek, żeby wprowadzić serię gadżetów motoryzacyjnych, które będą się nieźle sprzedawać. Sam znalazłem plastikowy baniak z logo CPNu w piwnicy i czekam, że będzie tak modny, żeby wrzucić go do wozu. Dla szpanu na spotach.
I chociaż może się wydawać, że są to relikty przeszłości o charakterze negatywnym (wystarczy pogadać o tym z rodzicami i dziadkami), to jednak widać, że czas leczy rany i facebook zapełnił się zdjęciami starych wozów fotografowanych na Praskim CPNie. Realny socjalizm z ludzką twarzą. Czy jakoś tak.
Amerykanie mają z nostalgią trochę łatwiej. O ile nie wpadną w pułapkę odniesień do segregacji rasowej, to w zasadzie mają czystą moralnie kopalnię pomysłów na retro-marketing. Wallmart rozbił bank z reklamą w której główną rolę zagrały samochody, które odcisnęły swoje piętno na współczesnej popkulturze. Mamy tu K.I.T.T.a, DeLoreana Dr. Browna i wiele więcej. Zresztą zobaczcie sami:
Duże zabawki
Za marketingiem idzie produkt. I tak w Polsce sięgając do historii współczesnej nie da się ominąć PRLu ze swoimi wszystkimi wadami. Właśnie startuje nowa seria, model samochodu w skali 1:8. Była już Warszawa M20, którą posiadam, Garbus kabriolet, który odpuściłem i Fiat 126p z przyczepą Niewiadów N126, który wciąż kompletuję.
W 2019 roku DeAgostini wypuściło nową serię. Tym razem możemy złożyć ogromny model Poloneza „Borewicza”. Zresztą reklamowanego z udziałem aktora Bronisława Cieślaka, odtwórcy roli Porucznika Borewicza w serialu 07 zgłoś się. Jak widać znowu wracamy do ciemnych stron PRL i ubieramy je w rodzaj rozrywki. Może ktoś nawet przerobi sobie taki model na radiowóz milicji?
Z drugiej strony mamy wydawnictwo Hachette, które sięga po Amerykańską klasykę. Też nieco kontrowersyjną, ale przecież wiadomo, że co z USA, to słuszne. Zatem do walki o klienta z poczciwym FSO Polonezem staje legendarny Willys z przyczepką i karabinem maszynowym.
Który model wybierzecie? Ja chyba odpuszczę z powodów finansowych obydwie kolekcje, chociaż fajnie by było postawić Borewicza między Warszawą a Maluchem. Niestety tak jak musiałem zrezygnować z dalszego prowadzenia RetroKultury, tak muszę zrezygnować z tych modeli.
I na koniec tego wątku jeszcze jedna kolekcja dla porównania. W Japonii za sprawą wydawnictwa Hachette rusza dystrybucja modelu Toyoty Celicy 2000 GT w skali 1:8. Zbieranie części ma potrwać około 2 lata a koszt kolekcji szacuje się na nieco ponad 2 000 dolarów. Tanio nie jest!
RetroKultura Poleca
Dookołafiata.pl – Jeżeli jeszcze nie ich nie znacie, to koniecznie sprawdźcie stronę, fanpage i instagram pary podróżników, którzy zwiedzają świat wraz ze swoim wiernym białym Fiatem 125p kombi. Poniżej przydatne linki:
www.dookolafiata.pl
Facebook
Instagram
Kulawawyprawa.pl – Śledząc Retro i RiP musieliście już o nich usłyszeć. Tym razem nasza dzielna para podróżników pakuje się w stare Volvo i zwiedza kraje skandynawskie. To oni zasiali we mnie ziarnko objechania na około Bałtyku! Kto wie, może kiedyś… Poniżej linki:
www.kulawawyprawa.wordpress.com
Facebook
#Wagabondlife – Czyli wpis na blogu Slowmotive Michała Mazurka. Polecam Wam lekturę o wyprawie starym jednośladem BMW w Alpy. Jak możecie się domyślać było malowniczo i nie bez drobnych kłopotów. Link TUTAJ.
To by było tyle na dziś, mam nadzieję, że teraz treści na RiP nie zabraknie, także dla tych, którzy od lat byli z RetroKulturą.
Do następnego!
MSK
1 thought on “Przegląd RetroKulturalny 2.1”
Możliwość komentowania jest wyłączona.